تولید الماس طبیعی به روش مصنوعی توسط مایکروویو

تولید الماس طبیعی به روش مصنوعی توسط مایکروویو

تولید الماس طبیعی به روش مصنوعی توسط مایکروویو

173

الماس شیئی بسیار با ارزش است که طرفداران زیادی در سراسر جهان در بین علاقه مندان به زیورآلات دارد اما کمیاب بودن آن در طبیعت و سخت بودن جمع آوری آن موجب شده تحقیقات زیادی در مورد تولید مصنوعی آن صورت گیرد.

گونه ای از این ماده باارزش به روش آزمایشگاهی تولید شده و بسیار ارزان قیمت تر از الماس های اصیل می باشد. اما این نوع الماس از لحاظ ظاهری و ساختار تشکیل دهنده بسیار کم کیفیت تر از نوع طبیعی می باشد و بسیاری از افراد تمایل به خرید آن ها ندارند.

اما از آنجا که بسیاری از الماس های استخراج شده از دل طبیعت از طریق غیر انسانی و در اردوگاه های کار اجباری به دست می آیند افراد زیادی از خرید آن ها صرف نظر کرده و آن ها را الماس خونین می نامند. به همین خاطر محققان در جهت تولید الماس به شیوه ای که ساختار ظاهری و مواد تشکیل دهنده آن با الماس های طبیعی مطابغت داشته باشد، موفق به تولید نوعی الماس در مایکروویو شده اند.

172

در این روش یک تکه دانه کربنی که قطعه ای کوچک از الماس طبیعی است را به همراه مقدار زیادی گاز سنگین کربنی نظیر متان درون مایکروویو قرار داده و آن را به سرعت گرم می نمایند. در این حالت گاز موجود به حالت توپ پلاسمایی در آمده و درون آن گاز متان شکسته شده و به صورت اتم های کربن کریستالی بر روی قطعه کوچک الماس انباشته می شوند. بدین صورت تکه کوچک الماس بزرگ می گردد.

این فرآیند تا زمان تولید الماس ممکن است ۱۰ هفته طول بکشد اما الماس تولید شده شباهت بی نظیری با الماس طبیعی داشته و بدون دستگاه از الماس طبیعی غیر قابل تمایز است.

به نظر می رسد با افزایش آگاهی مردم از مرغوبیت الماس های مصنوعی، تمایل آن ها به خرید این شیء افزایش پیدا کرده و تا سال ۲۰۳۰ از ۳۶۰ هزار قیراط کنونی به ۲۰ میلیون قیراط برسد.

فروشگاه اینترنتی زنبیل را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

با عضویت در تلگرام زنبیل و اینستاگرام زنبیل اولین فردی باشید که از جدیدترین اخبار و رویدادهای این فروشگاه مطلع شده و از تخفیفات و جشنواره های آن بهره مند می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *