پیش بینی افزایش قیمت لوازم خانگی

پیش بینی افزایش قیمت لوازم خانگی

پیش بینی افزایش قیمت لوازم خانگی

386215_258790_4035

بازار لوازم خانگی هم همانند سایر بازارها این روزها اوضاع خوبی ندارد و بسیاری از مصرف کنندگان برای تهیه‌ی لوازم مورد نیازشان با مشکل روبه رو شده اند.

از یک سو مشکلات ثبت سفارش برای واردات و از سوی دیگر نوسان شدید نرخ ارز باعث شده است که بازار خالی از جنس شود و به این ترتیب افزایش نجومی قیمت ها را در پی داشته باشد.

احسان فدایی، مدیر ارتباطات شرکت سام معتقد است که جنس هم اکنون به اندازه‌ی نیاز بازار حتی تا شش ماه آینده هم در کشور وجود دارد اما این اجناس در انبارها احتکار شده اند و فعلا در بازار موجود نیست.

66

وی در عین حال که معتقد است مجموعه های نظارتی همچون سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت از مصرف کننده باید نظارت دقیق تری بر بازار داشته باشند و نگذارند که اجناس در انبارها احتکار شوند، اما می گوید باز هم نمی توان مجموعه یا گروه خاصی را مقصر دانست؛ چرا که عدم اطمینان از وضعیت ارز در کشور از یک سو و نبود توان برای جایگزین کردن کالا از سوی دیگر باعث شده که بازار به‌ شدت نا به سامان شود.

البته وی اعلام می کند که این مشکلات هم اکنون فقط مختص بازار لوازم خانگی نیست، بلکه حتی به بازار مواد غذایی و لوازم آرایشی هم رسوخ کرده است.

فدایی می‌گوید که نسبت به سال گذشته، میزان تولید لوازم خانگی در کشور به نصف حتی در مواردی به یک سوم کاهش یافته است؛ چرا که از یک طرف مشکلات ارزی و از طرف دیگر تحریم ها آغاز شده است و امکان واردات قطعات وجود ندارد؛ با این حال تولید لوازم خانگی توسط سامسونگ در کشور قطع نشده و اگرچه کم، اما همچنان ادامه دارد تا نیاز بازار تامین شود.

وی درباره‌ی مطرح شدن ممنوعیت واردات کولر گازی و ماشین ظرفشویی در طول یک هفته‌ی گذشته اعلام کرد که همین موضوع ارزی باعث ممنوعیت واردات چنین کالاهایی شده و اگرچه انتظار می رفت که با ممنوعیت واردات این نوع کالا، نیاز بازار از طریق تولید کنندگان داخلی تامین شود، اما مهلتی هم به این تولید کنندگان داده شده است تا در صورتی که نیاز بازار توسط آنها تامین نشود، دوباره واردات این کالاها از سر گرفته می‌شود.

کاوه مفتخری، مدیر بازاریابی ال جی نیز می‌گوید که هم اکنون موجودی به اندازه‌ی کافی چه در انبارها و چه در گمرک موجود است، اما به‌دلیل بحث قیمت‌گذاری مشکلاتی وجود دارد؛ چرا که بخشی از کالاها از قدیم در انبارها بوده و کالاهای جدید قرار است با ارز آزاد ترخیص شود.

LGK_7

مفتخری اعلام کرد که نهایتا تا یک ماه آینده اجناسی که از قبل وارد شده، از گمرک ترخیص می‌شوند و کمبودی از لحاظ تامین بازار وجود ندارد، اما به‌دلیل اینکه این اجناس با ارز توافقی در بازار ثانویه وارد کشور می‌شوند، احتمالا شاهد افزایش قیمت ها خواهیم بود؛ به این ترتیب قدرت خرید پایین می‌آید و تقاضا کاهش می‌یابد و بازار کوچک می‌شود.

مدیر بازاریابی ال جی معتقد است هم اکنون که واردات یک سری از لوازم خانگی ممنوع شده، امکان تولید داخل هم وجود ندارد و ظاهرا اخطار دوهفته‌ای به تولیدکنندگان داخلی داده شده و در صورتی که نتوانند بازار را تامین کنند، واردات این اجناس دوباره آغاز خواهد شد.

البته مفتخری می‌گوید اگر ممنوعیت واردات این کالاها همچنان ادامه پیدا کند، شرکت ال جی ممکن است تولید این محصولات را دوباره همچون سال‌های گذشته در داخل کشور آغاز کند که البته زمان بر خواهد بود اما در بلند مدت احتمالا این اتفاق خواهد افتاد.

مدیر بازاریابی ال جی اظهار امیدواری می‌کند که کره جنوبی طی مذاکراتش با آمریکا بتواند مشمول معافیت از تحریم‌ها علیه ایران شود؛ چرا که کره‌ی جنوبی هم همانند ژاپن و چین از مشتریان نفتی ایران هستند و احتمالا تعامل با کره همچنان برای ایران امکان‌پذیر خواهد بود.

محمد طحان‌پور، رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی نیز معتقد است که هم اکنون وضعیت بازار لوازم خانگی مناسب نیست و اگر فروشنده‌ای نمی‌تواند کالا بفروشد به‌دلیل احتکار نیست، چرا که امکان جایگزین کردن کالا در وضعیت حال حاضر بازار وجود ندارد.

وی نیز می‌گوید:

تولید کنندگان، تولید خود را کاهش داده‌اند و با وجود آنکه فشار زیادی به دولت برای ممنوعیت واردات آوردند و اعلام کردند که می‌توانند بازار را تامین کنند، این اتفاق نیفتاد. مثلا با ممنوعیت واردات ماشین ظرفشویی و کولر گازی،‌ امکان تولید وجود ندارد و مشکلاتی در بازار این نوع لوازم خانگی به وجود آمده است.

برای آگاهی از آخرین اخبار و رویداد های فروشگاه اینترنتی زنبیل به اینستاگرام زنبیل مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *