۵G اینترنت نسل پنجم | وبلاگ زنبیل

۵G اینترنت نسل پنجم | وبلاگ زنبیل

۵G اینترنت نسل پنجم | وبلاگ زنبیل

576667-5g

۵G نسل پنجم شبکه های تلفن همراه است. این نسل گام بعدی در تکنولوژی موبایل است که گوشی ها و تبلت های آینده از آن استفاده خواهند کرد.

شرکت کوالکام (Qualcomm) که چند روز پیش در رویداد فناوری تراشه و پردازنده‌های اسنپ دارگون واقع در هاوایی آمریکا، از پردازنده جدید خود یعنی اسنپ دراگون ۸۴۵ رونمایی کرد، درباره دسترسی و ارائه نسل جدید و سریع اینترنت  ۵G نیز اطلاعاتی را در اختیار کاربران و طرفداران تکنولوژی قرار داد.

qualcomm

بر اساس تحلیل بسیاری از کارشناسان در حوزه فناوری ارتباطات، سرعت شبکه ۵G حدودا ۱۰۰ برابر سرعت شبکه ۴G است و سرعت انتقال داده‌ها بر حسب گیگابیت بر ثانیه حساب می شود این در حالیست که سرعت انتقال داده‌ها در شبکه مبنی بر مگابیت بر ثانیه است. بنابراین به راحتی می توان گفت که نسل جدید اینترنت از افزایش سرعت قابل ملاحظه‌ای برخوردار است که می‌تواند رضایت بسیاری از کاربران و سازمان‌های دولتی و خصوصی را به خوبی جلب کند و موجب سهولت و سرعت در اجرای امور شود.

اینترنت نسل پنجم یا ۵G در مقیاس تجاری هنوز به واقعیت نرسیده است،‌ ولی آنتن جدید کوالکام احتمال اجرایی شدن این رویا را دست‌یافتنی‌تر کرده است. یک آنتن به‌نام QTM052 می‌تواند به رویای اینترنت فوق‌سرعت ۵G واقعیت ببخشد. اینترنت ۵G واقعی هنوز ایده‌ای جذاب ولی دوردست است. برای اینکه ایده‌ی اجرایی شدن اینترنت پرسرعت ۵G روی گوشی‌های هوشمند همراه به واقعیت برسد، پیش‌نیازهای زیادی باید عملیاتی شوند.

Qualcomm_QTM052_Antenna_Module.0

آنتن QTM052 به‌قدری کوچک طراحی شده است تا شرکت‌های تولیدکننده بتوانند به‌راحتی آن را داخل قاب گوشی تلفن همراه قرار دهند. مودم ۵G کوالکام با نام X50 نیز طوری طراحی شده که از آرایه‌ی آنتنی بیش از چهار آنتن پشتیبانی کند. این یعنی چهار آنتن چهارگانه در چهار قسمت از یک تلفن هوشمند همراه قرار داده می‌شود تا در مجموع با وجود ۱۶ آنتن دیگر مهم نباشد که فرد استفاده‌کننده به چه صورتی تلفن همراه را در دست بگیرد و امواج اینترنت پرسرعت مسدود نمی‌شود.

شرکت کوالکام اعلام کرده است که اولین دستگاه مجهز به آنتن QTM052 را در اوایل سال ۲۰۱۹ میلادی رونمایی می‌کند. کوالکام، اولین محصولات اینترنت ۵G خود را در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ کره‌ی جنوبی به‌شکل محدود در اختیار عموم قرار داده بود که نتایج آن رضایت‌بخش بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *